Single because I’m too busy changing the world

/ Články / Single because I’m too busy changing the world

Válka o čistotu těmito dny startuje i v České republice. Kniha konečně vydána, stránky hotové a nyní i autor a zakladatel tohoto hnutí přednášel o víkendu na konferenci v Praze. Je to čas zamyšlení a sebereflexe. Pro mě to je i čas lehké nostalgie, protože jsem Jima poprvé poznal jako začínající křesťan.

Na této konferenci Jim vyzývá muže i ženy k životu v sexuální čistotě a připomíná, že nemravnosti ve světě je třeba se postavit.

Po prvním bloku, jsem se dostal do rozhovoru, kde mi byla položena otázka: „A co ty, máš přítelkyni?“ „Ne.“ „A vadí ti to?“ Odpověď na to je pro mě na jednu stranu jednoduchá, ale na druhou stranu složitější, pokud by ji měl tázající pochopit. Jednoduše: „Ne.“ Ovšem to většinou vyžaduje vysvětlení, protože mi to nikdo ani nevěří.

Upřímně, je mým snem jednou mít ženu, děti, rodinu. Často bych si přál mít vztah a nebýt na všechny ty věci sám. Vztah mi hlavně chybí v tom, že nemám někoho, kdo poslouchá, někoho s kým je možné sdílet i chvíle tichosti a prostě s ním být. Přesto nemůžu říct, že by vztah byl něco, co nějak potřebuji či bez čeho nemůžu fungovat. Možná právě naopak.

Vím, jaké to je mít vztah. Neměl jsem jich hodně, ale oba mé vztahy byly dost vážné. Je však jedna věc, kterou jsem se skrze ně naučil, a to, že pokud nemám Boha a nevěnuji se Božímu povolání pro můj život, je jedno, jak dobrý by ten vztah s dívkou mohl být. Je jedno, jak úžasná by ta dívka byla, protože pokud by nás náš vztah odváděl od toho, k čemu nás Bůh stvořil a povolal, tak i kdyby Boha sama milovala, nebyl by ten vztah v mých očích k Božímu prospěchu, a tudíž by neměl smysl. Je pravda, že s tímhle asi dost lidí souhlasit nebude, a to ani mnozí křesťané, ale pokud nás náš vztah odtahuje od služby lidem a od Velkého poslání (Mt 28,18-20) vztahujícího se na celý svět a cílovou skupinou naší služby se výhradně staneme jedeno pro druhého, věřím i takový vztah není k slávě Božího jména a tudíž ani správným příkladem Božího království.

Pokud manželství je obrazem Božího vzájemného vztahu, tak i manželství by mělo být aktivní a zapojeno ve službě, stejně jako Otec vysílá do služby Syna, který posílá Ducha Svatého. Svět je místo, jenž se musí změnit, a neznám lepší pocit, než věnovat se smysluplné službě. Jak jsem psal, neměl jsem moc vztahů, ale každý jsem vyměnil za službu Bohu v tom, k čemu mě povolal. A i když znám libost doteku a blízkosti jiného člověka a jsou chvíle, kdy po blízkosti jiné osoby toužím, nevyměnil bych možnost být uprostřed Božího díla. Pozorovat Boha přímo při činu a být zapřažen do služby je něco, co definuje moji osobu a mé povolání je to, kdo jsem a nedokážu si představit, obětovat kdo jsem za to, abych s někým mohl být.

Takže proč jsem spokojen, i když jsem svobodný? Nedávno jsem viděl gumový náramek s nápisem: „I’m single because I’m too busy changing the world.“

Možná že nemám vztah a jsem sám, ale jsem součástí církve a mám Ducha Svatého. Proto nejsem nikdy sám. Mám směr a povolání svého života, a proto nepotřebuji někoho, s kým bych měl jak trávit svůj čas. Především vztah nikdy nenahradí ten pocit být skutečně tím, kým mě Bůh stvořil.

Kdo jsem? Jsem Franta Kaštil, následovník Ježíše, a jsem single, protože mám plné práce s Velkým posláním (Mt 28,18-20) a každý den umírám sám sobě a nesu svůj kříž (Lk 9,23).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *